Dikkat Ediniz! Yağışlar Bölgede Sel, Su Baskını ve Yıldırım Riskini Artırıyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevreleri ile Adana’nın kuzey kesimlerinde önümüzdeki günlerde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Bu yağışların sel, su baskını, yıldırım ve yerel dolu yağışı gibi riskleri de beraberinde getirmesi muhtemel.

Bölge Halkı Uyarıldı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge halkını bu risklere karşı uyardı ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Yetkililer, vatandaşların dere yataklarına yakın yerlerde barınmamalarını, su seviyelerinin dikkatle takip edilmesini ve sel ve su baskını riski durumunda yetkililere haber verilmesini tavsiye etti.

Meteoroloji sosyal medya hesabından açıkladı…

Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Sinop, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevreleri ile Adana’nın kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yıldırım ve Dolu Yağışı Olasılığı!

Kuvvetli yağışlarla birlikte yıldırım ve yerel dolu yağışı da bekleniyor. Vatandaşların yıldırım riskine karşı açık alanlardan uzak durmaları ve yıldırımsavar olmayan yapılara sığınmamaları önemlidir. Dolu yağışı ise tarım ürünlerinde hasara neden olabileceğinden, çiftçilerin gerekli önlemleri almaları tavsiye edilir.

Güncel Bilgiler Takip Edilmeli!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden güncel hava durumu ve uyarılar takip edilebilir. Vatandaşların, bölgedeki yetkililerin ve haber kaynaklarının da açıklamalarını takip etmeleri ve gerekli önlemleri almaları hayati önem taşımaktadır.

Unutmayın! Bu tür riskli hava durumlarında can ve mal güvenliğimiz için gerekli tedbirleri almak ve yetkililerin uyarılarını dikkate almak çok önemlidir.

OSMANİYE HABER